Cuma , 19 Ekim 2018
Son Makaleler
Anasayfa » Genel » KALP VE DENİZ
KALP VE DENİZ

KALP VE DENİZ

Kalp ve deniz…

Deniz, güneş ve kıyılar,

Benim büyüdüğüm ve çocukluğum dâhil yaşamımın tamamının sürmekte olduğu boğaz kıyılarında birçok kıyı olayına şahit oldum.

Şahit olmaya da devam ediyorum,

Yangınlar, çarpışmalar, sevinçler, çatışmalar da dâhil tüm eylemler iyot kokusu ile birleşince ortaya farklı güzellikler ve sıkıntılar da yaratan kıyılar…

Düşününce ne kadar çok şeyi barındırdığını ve insanlığa yaptığı sunumlar ile ne kadar çok yarar sağladığını bildiğimiz denizlerin kalp ile ilişkisini düşünmeye başladığımda karşıma Mevlana Celaleddin Rumi’nin çok güzel sözlerinden biri çıktı.

‘’Kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur. (MEVLANA)’’

Günümüz dünyasında ve küresellik kavramında yer alan tüm söylemlerin çıkış noktalarından hareket etmeye başladığımızda bu sözün yaşam değerlerimizde ne kadar önemli olduğunu görebilmekteyiz.

Düşünce evreninde insanoğlu düşündüğü her şeyi ya yazıya dökmekte, ya da söylemleri ile ifade etmekte.

Yazıya dökülen her söylem ile sesle ifade edilen her düşüncenin altında yatan esas değerin kalbinden çıkan düşünceler ve beyinsel üretimler olduğunu biliyoruz.

Ürettiğimiz her düşüncede, yapacağımız her eylemde ve düşündüğümüzü söylemekte yine kalp ile kıyı felsefesini değerlendirmekte yarar olduğunu düşünmekteyim.

Yine ulaştığım birçok yayın ve belgeselde bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda insanoğlunun tarih boyunca düşündükleri ile yaptığı eylemlerin dikkatle analiz edildiğinde yararları veya zararları olduğu görülebilmektedir.

Bütün liderlerde ve tarih boyu dünyaya hükmeden insanlarda en büyük başarıların düşündükleri ile yaptıkları arasındaki farklılıklardan kaynaklandığını düşünmekteyim.

Ülkemiz dâhil tüm liderlik kavramlarında hoşgörünün kaybolmakta olduğu yönetim modellerinde bu felsefenin yeniden göz önüne alınması ve iyi değerlendirilmesi gerektiği yönünde çalışmaların kesintisiz sürdürülmesi gerektiğini biliyorum.

Bunun adını eğitim olarak koyduğumuzda toplumun her kesimine sağlayabileceğimiz öğretilerin toplumsal mutluluk yaratabileceğini görmek uzak olmayan bir düşüncedir.

Mevlana’nın dediği gibi Kalp deniz, dil kıyıdır.

Düşündüğünüz her sözün anlamını tartarak dışarıya vurabilmenin erdemini aramakta yarar vardır.

Yine şu güzel sözü vurgulayarak bu öğretiyi destekleyebilecek bir kavram yaratabileceğimizi düşünüyorum,

Söz, yaydan çıkmış bir ok gibidir, geri dönüşü olmaz (Mevlana)

20. Yüzyılın egemen kavramlarından oluşan maddi düşünceler ve kapital ekonomisine bağlı değerlerle gelişen dünyada öne çıkan maddiyat kavramının da etkisi ile insanların söylemleri, beklentileri ve gelecek düşünceleri, yazdıklarını, söylediklerini, düşündüklerini başka türlü kıyılara vurdukları bir dönemden geçmekteyiz.

Hepimizin bilmesi ve öğrenmesi gereken ana kavram üzerinde daha çok sağlayacağımız öğretiler ile kalbimizden ve beynimizden üretilen düşüncelerin kıyıya vurmadan önce denize atıp atmayacağımızı iyi analiz etmemiz gerekir.

İşte bu düşünceler ile boğazın kıyısında, gemilere bakarak ürettiğim bu öğretiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Kalbinizin denizinden kıyıya vuran her şey sizin denize attığınız değerlerdir.

İşe yarayıp yaramadığını lütfen düşünün ve,

Kalbiniz ile Denizin enginliğini bir arada tutmayı sağlayın,

Çünkü üretilen her düşünce deniz, söylenen her kelime kıyı ise kıyaya vuracak tüm nesneleri siz yaratıyor ve oluşturuyorsunuz…

Sevgiyle kalın,
Sinan Bayraktar
İstanbul, Sarıyer 2 Mart Pazar

Hakkında SinanBayraktar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*